Często wsiadasz za kierownicę? A może jesteś zawodowym kierowcą, który traktuje swój samochód jak drugi dom? Liczy się bezpieczeństwo, bez względu na to, jak często jeździsz. Odpowiedni bieżnik opon, w które wyposażony jest Twój samochód, jest w tej kwestii kluczowy. Eksperci wyjaśnią rodzaje, budowę i zalecaną grubość bieżnika.
Na drodze zawsze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Oznacza to, że każdy uczestnik drogi jest odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo, a także za bezpieczeństwo pasażerów i innych kierowców. Ostrożna jazda może dla każdego oznaczać co innego. Bieżnik na oponach samochodowych zasługuje na uwagę, ale należy skupić się na możliwościach samochodu, a nie na umiejętnościach jakiejkolwiek osoby. Stopniowe zużycie, które następuje podczas jazdy, może prowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy i spowolnienia czasu reakcji. Dzieje się tak zwłaszcza w cięższych warunkach atmosferycznych, takich jak gradobicie, śnieżyca czy zaspa.
Grubość bieżnika opon samochodowych przekłada się przede wszystkim na:
Większość kierowców nie czuje się niepewnie podczas jazdy w dobrych warunkach pogodowych. W sytuacjach awaryjnych problemem mogą być problemy z grubością bieżnika. Jeśli samochód odmawia współpracy, to refleks kierowcy może nie wystarczyć.
Serwisuj i wymieniaj opony, aby zmniejszyć ryzyko. Nie musisz się martwić, czy wybierzesz leasing PKO, czy długoterminowy wynajem samochodu. Twoje opony mogą być wymieniane bez żadnych kosztów dwa razy w roku w ramach pakietu Komfort. Skontaktuj się z konsultantem, aby zamówić konkretną usługę. W razie potrzeby wymiany opon zimowych na letnie możesz przechowywać opony letnie w określonym warsztacie. Pakiet Comfort dla wynajmu samochodów i długoterminowego leasingu samochodów obejmuje pełną obsługę, koordynację z ubezpieczycielem, samochód zastępczy (na czas naprawy) oraz pakiet ubezpieczeniowy.
Zanim dowiesz się więcej o rodzajach bieżnika i sposobie ich wykonania, ważne jest, aby zrozumieć budowę opon samochodowych. Pomoże Ci to wybrać odpowiednie opony do Twojego samochodu, stylu jazdy i częstotliwości jazdy. Ważna jest również pora roku (lato/zima) oraz rodzaj i typ dróg. Osoby jeżdżące po miastach będą miały inne potrzeby, natomiast osoby lubiące jazdę w terenie będą potrzebowały innych opon.
Rodzaj bieżnika na oponach:
Niezależnie od tego, jaki rodzaj bieżnika opony wybierzemy, jego grubość na początku wynosi 8-10 mm. Zaleca się regularne sprawdzanie zużycia kół i nie wykonywanie żadnych testów samodzielnie.
Opony samochodowe mają zrównoważoną mieszankę kauczuku naturalnego i syntetycznego, krzemionki, sadzy i elastomerów.
Jak zbudowany jest bieżnik:
Zrozumienie struktury pozwala zrozumieć, jak działa bieżnik. Kluczem do zrozumienia działania bieżnika jest jego grubość. Nie powinna ona przekraczać 1,6 mm, zgodnie z Rozporządzeniem Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów. Producenci sugerują jednak, że może to być niewystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.
Wskaźnik TWI (Treadwear Indicator) służy do określenia grubości bieżnika. Zazwyczaj znajduje się on w jednym z rowków.
Grubość bieżnika można sprawdzić samodzielnie przed skontaktowaniem się ze sklepem motoryzacyjnym.
Pamiętaj, aby sprawdzić bieżnik opon samochodowych w kilku miejscach. Opony zużywają się nierównomiernie. Niejednoznaczne wyniki, które mogą odbiegać od normy w zależności od miejsca, w którym się znajdują, mogą wskazywać na niskie lub wysokie ciśnienie w oponach, wadliwą geometrię zawieszenia lub niedostateczne wyważenie całego koła.