O ile niektóre usterki, których możesz doświadczyć podczas jazdy, można łatwo naprawić, o tyle inne wymagają specjalistycznej uwagi. Samochód musi dać się odholować do garażu lub pod dom. Choć brzmi to prosto, to jednak często na ulicach można zobaczyć źle odholowane lub niewłaściwie oznakowane pojazdy. Warto dowiedzieć się, jak można bezpiecznie holować samochód, aby inni uczestnicy ruchu nie byli zagrożeni.
Artykuł 31. prawa o ruchu drogowym jasno określa zasady prawidłowego holowania. Są one równie ważne zarówno dla holujących, jak i holowanych. Uczą nas, że pojazd holujący jest ważny:
Pojazd holowany:
Urządzenie łączące przyczepę z pojazdem ciągnącym powinno zapewnić bezpieczne holowanie przyczepy do jej maksymalnej masy. Powinno również zapobiegać oderwaniu się przyczepy. Jeżeli przyczepa posiada światła i hamulce, powinno również zapewnić prawidłowe działanie świateł i hamulców.
Przepis ten mówi, że hak holowniczy musi spełniać normy bezpieczeństwa i nie może blokować świateł. Regulamin nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ - Jednolite przepisy dotyczące homologacji mechanicznych elementów sprzęgających zespołów pojazdów Kierowca nie musi się martwić o sprawdzenie parametrów haka czy porównanie ich z normami EKG ONZ. Zadba o to producent - wystarczy, że upewni się, że hak holowniczy posiada homologację (symbol E/e).
Jakie są zasady holowania drugiego pojazdu przez osobę, która zdecydowała się na długoterminowy wynajem lub dzierżawę samochodu? To zależy od warunków umowy. Większość przepisów będzie wymagała jedynie, aby pojazd był używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Taki samochód może być używany jako samochód holowniczy, jeśli jest wyposażony w hak z homologacją. Takie pojazdy znajdziesz w naszych ofertach wynajmu długoterminowego i leasingu.
Holowanie to niebezpieczne proceder. O czym należy pamiętać?
Do holowania pojazdu po awarii lub stłuczce potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Co powinieneś trzymać w swoim bagażniku, aby w razie kłopotów ze swoim pojazdem lub pojazdem kogoś innego móc bezpiecznie przetransportować samochód w bezpieczne miejsce?
Nie tylko warto go mieć w bagażniku, ale to konieczność. Jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Artykuł 50. prawa o ruchu drogowym mówi, że w przypadku uszkodzenia pojazdu kierowca musi zasygnalizować postój poprzez umieszczenie trójkąta ostrzegawczego. Prawo to nakłada na kierowców obowiązek noszenia tego znaku i używania go podczas zabezpieczania pojazdu na drodze.
Drugi przepis kodeksu drogowego, art. 31. Para. 1, jest również istotny. 5. mówiący o tym, że pojazd holujący musi być oznaczony z tyłu po lewej stronie trójkątem ostrzegawczym (lub wysyłać żółte światła błyskowe).
Lina holownicza jest popularnym wyborem dla większości kierowców. Jest to dobry wybór, ponieważ uszkodzony układ hamulcowy może spowodować, że pojazd nie będzie mógł być holowany (art. 31, ust. 1., ust. 6) 6.) Ważne jest, aby przy wyborze liny holowniczej oznaczyć ją biało-czerwonymi pasami. Flaga będzie również wymagana, jeśli lina holownicza nie jest oznaczona czerwonymi i białymi paskami. Syntetyczna lina holownicza jest wystarczająca do holowania samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony.
Tak na wszelki wypadek. Całkowicie padnięty akumulator może spowodować, że Twój pojazd będzie musiał być holowany. Kable rozruchowe są niezbędne do naładowania pojazdu do wymaganego poziomu. Kable będą również potrzebne na wypadek, gdyby Twój samochód trzeba było uruchomić na rozruszniku.
Przed rozpoczęciem holowania musisz przygotować swój samochód do holowania. Jeśli wypadek, w wyniku którego pojazd został unieruchomiony, miał miejsce na autostradzie, konieczne będzie wynajęcie lawety. To samo dotyczy samochodu z uszkodzonym mechanizmem kierowniczym.
Jeśli to możliwe, holowany pojazd powinien zostać skierowany na pobocze. Następnie powinien być odpowiednio oznakowany. Oznacza to umieszczenie trójkąta z tyłu samochodu, tuż za przednią szybą, aby ostrzec innych. Jeśli widoczność jest słaba (np. jest ciemno, pada deszcz lub śnieżyca), należy również włączyć światła pozycyjne holowanego pojazdu. Pojazd holujący musi mieć również włączone światła mijania niezależnie od pogody i pory dnia.
Następnie należy połączyć pojazdy za pomocą liny holowniczej ze specjalnymi hakami na obu końcach. Należy je podłączyć do haków holowniczych obu pojazdów. Lina nie powinna być przymocowana do zderzaków, ani do żadnego innego przedmiotu, który nie jest hakiem/uchwytem holowniczym.
Należy upewnić się, że haki są pewnie przymocowane do haka holowniczego i ucha holowniczego.
Przekręć kluczyk do pozycji zapłonu w samochodzie holowanym. Jeśli posiada on system bezkluczykowy, należy nacisnąć przycisk start. Jeśli widoczność jest słaba, włączyć światła pozycyjne.
Przed rozpoczęciem pracy z samochodem holowniczym należy włączyć silnik i włączyć światła mijania.
Aby nie spowodować uszkodzenia samochodu, pojazd holowniczy należy prowadzić jak najdelikatniej.
Podczas jazdy należy pamiętać o ograniczeniu prędkości pojazdu holowniczego: 30 km/h dla obszarów zabudowanych i 60 km/h dla obszarów niezabudowanych.