Leasing to najbardziej popularny sposób finansowania samochodu. Ten rodzaj finansowania dostępny jest nie tylko dla pojazdów firmowych, ale najczęściej kojarzony jest z samochodami osobowymi. Leasing zyskuje na popularności ze względu na jasne zasady i opłacalność. Na czym polega leasing samochodowy? I na co zwracać uwagę przy wyborze oferty?
Leasing znany jest również jako mariaż kredytu i dzierżawy. Leasing to umowa pomiędzy leasingodawcą, który finansuje np. zakup pojazdu, a leasingobiorcą, który jest właścicielem pojazdu. Ten sposób finansowania jest popularny wśród przedsiębiorców, którzy biorą w leasing pojazdy, maszyny i inne urządzenia. Leasing można porównać do kredytu bankowego na zakup samochodu. Działa on jednak na zupełnie odrębnych zasadach.
Leasing jest popularną opcją, ponieważ umożliwia finansowanie bez konieczności pożyczania pieniędzy z własnego budżetu firmy. Przedmiot umowy leasingowej nie jest własnością leasingobiorcy, gdyż ma on jedynie prawo do korzystania z leasingowanego sprzętu i pojazdu. Istnieje możliwość odkupienia samochodu po obniżonej cenie po zakończeniu umowy. Należy pamiętać, że wykup nie musi być dokonany. Możesz obniżyć miesięczne raty, ustalając wysoką kwotę wykupu. Dzięki temu będziesz mógł jeździć drogimi samochodami z najniższą miesięczną ratą.
Leasing to umowa pomiędzy leasingodawcą (który finansuje zakup sprzętu) a użytkownikiem pojazdu, czyli leasingobiorcą. Często określany jest jako połączenie kredytu i leasingu. Choć jest bardzo popularny wśród firm, nie jest jedyny. Dostępny jest również w formie konsumenckiej dla osób fizycznych.
Leasingobiorca spłaca w okresie leasingu rzeczywistą amortyzację pojazdu lub jego wartość, w zależności od tego, która opcja zostanie wybrana. Opcja ta jest bardzo korzystna, ponieważ raty leasingowe są mniejsze niż raty kredytu samochodowego. Leasing jest również łatwiejszy w użyciu, ponieważ jest bardziej dostępny dla szerszego grona osób. W niektórych przypadkach leasingobiorca nie musi nawet korzystać z własnych środków finansowych.
Leasing może kojarzyć się z finansowaniem, które jest dostępne tylko dla firm. Wynika to z historii firmy. Prawdą jest, że leasing był początkowo oferowany firmom jako opcja finansowania, zwłaszcza ze względu na strukturę prawną ich działalności. Ten rodzaj finansowania jest również dostępny dla osób fizycznych poprzez leasing konsumencki. Każdy klient może tak naprawdę skorzystać z leasingu konsumenckiego.
Leasing samochodu to doskonała alternatywa dla popularnego kredytu na zakup samochodu. Zanim podejmiesz decyzję o tej opcji finansowania, pamiętaj, aby przeanalizować jej koszty. Do kosztów początkowych zalicza się czynsz (czyli opłatę wstępną), koszty ubezpieczenia oraz zazwyczaj koszty rejestracji. Są to zwykłe opłaty, które musisz uiścić na początku najmu. W niektórych przypadkach może być konieczne opłacenie wyceny przez rzeczoznawcę. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku finansowania nietypowych lub używanych pojazdów.
Leasing jest popularny, ponieważ często odbywa się na uproszczonych zasadach. Przyspiesza to załatwianie wszelkich formalności. Nie ma znaczenia kto bierze samochód w leasing, czy jest to firma czy osoba fizyczna. Aby firma mogła wziąć pojazd w leasing wymagane jest pełnomocnictwo. Dotyczy to wszystkich danych rejestracyjnych i dokumentów tożsamości. W przypadku umowy na leasing konsumencki wystarczą dokumenty osoby korzystającej z leasingu. Leasing dla osób fizycznych ma jednak nieco inne zasady niż leasing dla firm.
Należy pamiętać, że przy leasingu samochodów sprawdzana będzie Twoja wiarygodność finansowa. Takiej samej kontroli podlegają również osoby prywatne. Leasingodawca będzie szukał informacji w bazach Biura Informacji Kredytowej (Biuro Informacji Gospodarczej) oraz Krajowego Rejestru Długów. Lepsza historia kredytowa zarówno firmy, jak i osoby prywatnej zwiększy szanse na otrzymanie leasingu.
Leasing ma swoje mocne jak i słabe strony, tak jak każde inne rozwiązanie. Leasing ma tę zaletę, że jest bardziej przystępną opcją finansowania niż kredyt. Proces jest również prostszy i szybszy. Leasing jest możliwy nawet jeśli masz niską ocenę kredytową. Rozwiązanie to ma niewątpliwą zaletę, że upraszcza księgowość. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć również raty leasingowe lub części.
Niestety, takie rozwiązanie ma swój zestaw wad. Leasingobiorca musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. To często może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Przedsiębiorcy powinni też pamiętać, że okres leasingu samochodów jest zazwyczaj dość długi - wynosi minimum 2,5 roku. Zdarzają się jednak umowy, które mogą trwać nawet 10 lat. Wszystko zależy od przyjętego w umowie okresu amortyzacji. Od leasingowanego pojazdu leasingobiorca musi zapłacić podatek VAT.
Do początkowych kosztów leasingu zalicza się czynsz inicjalny, ubezpieczenie oraz opłatę rejestracyjną. Mogą pojawić się dodatkowe koszty, takie jak wycena przez rzeczoznawcę, jeśli bierzesz w leasing pojazd używany. Jednak te początkowe koszty są zawarte w prawie każdym rozwiązaniu finansowym. Czynsz inicjalny to pierwsza płatność dokonywana przez leasingobiorcę. Może on wynosić wszędzie od 0 do 45%.
Większość ubezpieczeń dla pojazdów to pakiet AC i OC. Jest on opłacany z góry za jeden rok. W przypadku pojazdów, które zgodnie z prawem muszą być zarejestrowane w wydziale ruchu drogowego, obowiązuje opłata rejestracyjna. Leasingodawca rejestruje pojazd, ale kosztami rejestracji obciąża leasingobiorcę. Mogą one wynosić od 300 do 400 zł.
Decydując się na finansowanie w postaci leasingu, przedsiębiorca powinien być świadomy dwóch głównych rodzajów: leasingu finansowego i operacyjnego. Czym się one różnią? Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W dużej mierze wynika to z różnic w prowadzeniu działalności. Jedną z różnic jest między innymi rozliczenie po zakończeniu umowy. Leasing finansowy sprawia, że samochód jest własnością leasingobiorcy. Po wygaśnięciu umowy i spłacie, leasingobiorca może odkupić przedmiot leasingu. Oba systemy finansowania mają różne postanowienia. Który leasing jest lepszy - finansowy czy operacyjny? Wszystko zależy od Twojego biznesu i Twoich potrzeb.
Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy leasingowej rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze, upewnij się, że sprawdzisz okres obowiązywania umowy. Może on wynosić od 24 do 60 miesięcy w zależności od wartości samochodu i pożyczkodawcy. Czasami może być krótszy. Ważne jest, aby rozważyć, czy będziesz odkupować przedmiot później. Możesz obliczyć, kiedy odkupienie samochodu nie będzie ekonomicznie uzasadnione w oparciu o długość umowy.
Upewnij się również, że sprawdzasz umowę, aby zobaczyć, jaki rodzaj ubezpieczenia jest zawarty i jakie są warunki użytkowania. Ważne są opłaty manipulacyjne i opłaty, jeśli zdecydujesz się na korzystanie z własnego ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia to nie jedyna rzecz, która ma znaczenie. Ważne jest ustalenie wysokości rat i terminu spłaty. Należy również sprawdzić, czy w umowie zawarte są jakieś dodatkowe opłaty. Jeśli tak, to powinieneś dowiedzieć się dlaczego. Pamiętaj również, aby zapoznać się z warunkami, na jakich możesz wypowiedzieć umowę.
Co zrobić, jeśli chcesz zrezygnować z najmu z różnych powodów? Nie jest to łatwe zadanie. Wprawdzie możesz zwrócić leasingowany pojazd, ale umowa może nie być Ci na rękę. Odkupienie samochodu przed czasem podatkowym jest często niemożliwe. Możesz znaleźć kogoś, kto przejmie od Ciebie samochód. Nazywa się to cesją.
Co należy zrobić po zakończeniu umowy leasingowej? Jeśli zdecydowałeś, że chcesz wziąć samochód w leasing i jesteś otwarty na możliwość odkupienia go po rozsądnej cenie, to najlepiej wykupić samochód na końcu. Firma może obciążyć kosztami pojazdu w przypadku jego wykupu. Można też skorzystać z wykupu prywatnego, który pozwala na odsprzedanie przedmiotu. Jeśli wybrałeś leasing z wysokim wykupem, możesz odkupić przedmiot po wartości rynkowej lub zwrócić go finansującemu.