To oczywiste: nie każdy, kto posiada samochód, musi umieć go naprawić. Są pewne kwestie, z którymi można poradzić sobie samemu i uniknąć kosztownych wizyt w warsztacie.
Należą do nich wymiana akumulatora i uruchamianie samochodu za pomocą kabli rozruchowych.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odłączyć i podłączyć akumulator. Jest to jednak łatwe, jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad.
Jak zrobić to prawidłowo? Jak przywrócić do życia martwą baterię?
Choć często mówi się, że silnik to serce i dusza każdego samochodu, to bez sprawnego akumulatora nie da się go uruchomić i nigdzie pojechać.
Co to jest akumulator? I jaką rolę odgrywa w Twoim życiu?
Jest to, najprościej mówiąc, jedno ze źródeł energii, które zasila układ elektryczny samochodu. Drugim jest alternator lub prądnica.
Alternator przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną, gdy silnik pracuje. Następnie ładuje akumulator i dostarcza go do układu.
Akumulator, w przeciwieństwie do alternatora, nie wytwarza energii elektrycznej. Po prostu ją magazynuje. Zasilają one urządzenia elektryczne (np. radio, centralny zamek, alarm) podczas postoju pojazdu, a także dostarczają energii niezbędnej do uruchomienia silnika.
Istnieje wiele powodów, dla których akumulator może stać się martwy. Chociaż akumulator ma ograniczoną żywotność, problemy z uruchomieniem silnika nie muszą oznaczać konieczności jego wymiany.
W większości przypadków wystarczy "reanimacja", za pomocą prostownika.
Niskie temperatury nie są dobre dla akumulatorów (na skutek dużych mrozów ich pojemność znacznie spada). Niemiłe niespodzianki mogą Cię jednak spotkać także w innych porach roku.
Jak już wspomnieliśmy, akumulator "lubi" się rozładowywać zimą. Warto zwrócić uwagę na swój akumulator o tej porze roku. Nie oznacza to jednak, że należy o nim zapomnieć wiosną, latem czy jesienią.
Przestrzegając tych zasad możesz uniknąć problemów z uruchomieniem samochodu.
Ważne jest, aby wybrać odpowiednie urządzenie. Przy zakupie akumulatora zawsze kieruj się wskazówkami producenta. Jeśli obawiasz się, że dokonasz złego wyboru, skonsultuj się z warsztatem lub hurtownią.
Nie wystarczy mieć akumulator, który pasuje do Twojego samochodu. Ważna jest jeszcze odpowiednia pielęgnacja. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Rozładowany akumulator może powodować problemy z uruchomieniem samochodu. Po przekręceniu kluczyka zauważysz najbardziej oczywiste oznaki, że coś jest nie tak.
Całkowite rozładowanie akumulatora NIE musi oznaczać, że jest on martwy. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem uzyskania energii jest pożyczenie jej od innego pojazdu, np. rozruch kablowy
Można też wyjąć akumulator z prostownika i naładować go za pomocą ładowarki. Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo podłączyć kable i jak zamocować akumulator do ładowarki.
Prostownik służy do ładowania akumulatora. Jest to ładowarka i nie trzeba się przejmować szczegółami technicznymi.
Jeśli jesteś zainteresowany bliższym poznaniem tematu, prostownik to urządzenie, które zamienia napięcie zmienne na napięcie stałe i ładuje akumulator.
Prostownik można podłączyć do akumulatora pod pokrywą silnika. Jeśli w pobliżu Twojego miejsca parkingowego znajduje się gniazdko, będzie to możliwe.
Jeśli parkujesz na zewnątrz, np. pod blokiem lub kamienicą, konieczne będzie wyjęcie akumulatora spod maski.
To dość oczywiste: wyłącz silnik, poczekaj aż ostygnie, a następnie kontynuuj procedurę.
Zanim wyjmiesz akumulator, upewnij się, że wszystkie odbiorniki prądu zostały wyłączone.
Podczas odłączania kluczowa jest kolejność zdejmowania klem. Najpierw należy odłączyć zacisk ujemny, a następnie dodatni. Każdy zacisk jest oznaczony minusem lub plusem.
Dlaczego?
Nadwozie jest podłączone do ujemnego bieguna instalacji elektrycznej samochodu. Jeśli przypadkowo dotkniesz metalowej karoserii, możesz w ten sposób rozłączyć zaciski.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli prostowników. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją i stosować się do zaleceń producenta.
Ogólne zasady ładowania obejmują suche, dobrze wentylowane miejsce, z dala od wszelkich źródeł ciepła i w bezpiecznej odległości od wszelkich źródeł ognia.
Zacznij od zdjęcia zaślepek baterii. Kluczowe jest prawidłowe podłączenie zacisków ładowarki do zacisków akumulatora. Najpierw należy podłączyć zacisk dodatni (czerwony oznaczony plusem), a następnie zacisk ujemny (czarny lub bleu oznaczony minusem). Dopiero wtedy można podłączyć ładowarkę do źródła zasilania.
Trudno jest oszacować, ile czasu potrzeba na pełne naładowanie akumulatora. Wszystko zależy od tego, jak bardzo został on rozładowany. Trwa to około 10 godzin. Po zakończeniu ładowania należy odłączyć ładowarkę. Dobrym pomysłem jest nie odłączanie kabli przed zakończeniem ładowania.
Ważne: Wyczyść klemy zanim ponownie zamontujesz swój akumulator pod maską. Choć nie jest to obowiązek, należy pamiętać, że brud i zmatowienie mogą powodować spadki napięcia, które mogą zakłócić prawidłową pracę akumulatora.