Chcesz mieć niezawodny i niedrogi samochód? Jeśli jeździsz ostrożnie i cicho, to możliwe jest połączenie tych dwóch rzeczy. Pokażemy Ci, jak to zrobić.

Ile spala twój samochód?

Producenci podają średnie zużycie paliwa dla każdego samochodu, ale te deklaracje mogą się nieco rozmijać. Lepiej jest obliczyć spalanie samodzielnie. W jaki sposób? To proste:

  • Napełnij zbiornik do pełna.
  • Wyzeruj licznik kilometrów (jeśli nie ma takiej możliwości, zapisz aktualny stan licznika).
  • Przejechać samochodem określony dystans.
  • Ponownie napełnij zbiornik, wyzeruj licznik kilometrów i kontynuuj jazdę na tym samym dystansie.

Zarówno pokonany dystans, jak i ilość zużytego paliwa powinny być porównywalne. Drugi przejazd powinien być Twoim głównym celem.

Następnie oblicz spalanie, korzystając z poniższego wzoru: Podziel ilość zatankowanej benzyny przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnóż to przez sto.

Średnie zużycie paliwa Twojego samochodu jest wynikiem tego działania. Dzięki temu będziesz mógł obliczyć wielkość spalania zarówno w mieście, jak i na drogach.

Dzięki tej informacji łatwo zauważysz wszelkie odchylenia w spalaniu. To sygnał dla Ciebie, abyś dokonał przeglądu samochodu i... zweryfikował sposób jazdy. Nie możesz obniżyć spalania, jeśli nie masz dobrych nawyków jazdy.

Oto jak obniżyć spalanie (5 skutecznych metod)

Najbardziej oczywistą rzeczą jest to, że Twój samochód nie powinien palić. Twoje środowisko będzie szczęśliwe, a Twój budżet również zdrowy. To najprostsza definicja ekojazdy.

To nie jest wymysł motoryzacyjny. Jazda "eko" przyniesie konkretne korzyści. To powinien być powód, aby zachęcać do jazdy: Umiejętne korzystanie z samochodu może przynieść oszczędności na paliwie nawet do 30% To ogromna różnica w skali roku.

Bez problemu będziesz mógł jeździć ekonomicznie. Poznaj pięć najważniejszych zasad.

Dowiedz się, jak jeździć ekonomicznie

  • Jaki typ jazdy uważa się za ekonomiczny? Spokojną, ostrożną jazdę. Musisz wiedzieć, kiedy Twój samochód pali więcej. Wysokie koszty eksploatacji samochodu są spowodowane jazdą z dużą prędkością, gwałtownym przyspieszaniem, ostrym hamowaniem i szarpaną jazdą.
  • Sprawdź stan swoich opon
  • Ich prawidłowe ciśnienie to najważniejsza sprawa. Eksperci szacują, że opony odpowiadają za 10% całkowitego zużycia paliwa. Każdy model samochodu ma zalecane ciśnienie. Dzięki tym wskazaniom będziesz rzadziej jeździł na stację. Najgorsze są opony ze zbyt dużą ilością powietrza.
  • Zmieniaj opony zimowe na letnie, gdy tylko pozwala na to pogoda. Opony zimowe są bardziej wąskie, co zwiększa spalanie. Zasadą jest, że opony zimowe powinny być mniejsze i bardziej wąskie.
  • Wszystkie niepotrzebne przedmioty powinny być wyłączone
  • Nie potrzebujesz klimatyzacji, podgrzewanych siedzeń czy radia, gdy jedziesz na zakupy do supermarketu oddalonego o pół kilometra od Twojego domu. To mało prawdopodobne, a możesz zmniejszyć obciążenie baterii i obniżyć spalanie wyłączając zbędną elektronikę. Owszem, komfort jest ważny, ale nie trzeba przesadzać.
  • Zadbaj o sprawność swojego pojazdu
  • W pełni sprawne samochody osiągają najlepsze wyniki. Regularne przeglądy to podstawa. Sprawdź klocki hamulcowe, silnik, świece i filtry oraz geometrię kół. Regularnie wymieniaj olej i płyn hamulcowy. Nawet stary lub niedopasowany olej może wpłynąć na wydajność spalania.
  • Nie przeciążaj bagażnika
  • Aerodynamika jest lepsza, jeśli samochód jest lżejszy. Często wozimy w swoich samochodach zbyt wiele rzeczy, których nie potrzebujemy transportować w inne miejsce. Czy ty też tak robisz? To błąd, który popełniasz, jeśli chodzi o paliwo. Wyciągnij z bagażnika wszystko, czego nie potrzebujesz do codziennej jazdy.

kokpit samochodu

Porównanie spalania benzyny, oleju napędowego i gazu

W tym rozdziale opisujemy spalanie silników benzynowych, wysokoprężnych i hybrydowych. W innym naszym tekście znajdziesz więcej informacji na temat wyborów napędu.

Jako porównanie wybraliśmy Toyotę Auris. Słynie ona z niezawodności i jest często wybierana przez polskich kierowców. Samochód ten jest dostępny w sprzedaży tutaj.

Benzyna

W zależności od modelu, Toyota Auris z silnikiem benzynowym spala od 4,8 do 5,6 litra na sto kilometrów w cyklu łączonym (na drodze i w mieście).

Aby zmniejszyć spalanie silników benzynowych, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
Utrzymuj stałą prędkość lub stopniowo ją zwiększaj. Nie doładowuj akumulatora i w ogóle nie naciskaj na pedał gazu.
Zmieniaj biegi w odpowiednim momencie i unikaj wysokich obrotów. O tym, kiedy należy zmienić bieg, poinformuje Cię obrotomierz, a także charakterystyczny dźwięk "zdławionego silnika".
Zima: Pozwól, aby silnik rozgrzał się przed zbyt szybkim przyspieszeniem.

Diesel

Silnik Diesla Toyoty Auris zużywa mniej paliwa, zużywając od 4,1 do 4,2 litra na 100 km. Nadal możesz "walczyć" o lepszy wynik! Oto rzeczy, o których należy pamiętać:
Lekko wciskaj pedał gazu i pozwól, by samochód nabrał prędkości.
Staraj się jeździć na długich dystansach. Na krótszych dystansach "wrzucaj" tyle biegów, ile możesz i utrzymuj stałą prędkość.
Wbrew powszechnej opinii, stanie w miejscu z włączonym silnikiem nie wpływa na spalanie. Jednak częste uruchamianie samochodu już tak.
Rozgrzej silnik - Po dłuższym postoju pozwól, aby samochód na chwilę odpalił. Przez pierwsze kilka minut nie należy jechać zbyt szybko.

Hybryda

Toyota Auris w wersji hybrydowej zużyje 5,6 l/100 km. Im więcej korzystasz z silnika elektrycznego, tym więcej zaoszczędzisz paliwa. Układ elektryczny zmniejsza zużycie paliwa przez silnik benzynowy, dzięki czemu samochód może szybciej wystartować i zużywa mniej paliwa.

Aby jak najczęściej i jak najchętniej przełączać się na napęd elektryczny, kontroluj stan naładowania akumulatora. Używaj napędu elektrycznego tylko wtedy, gdy masz do pokonania krótki dystans.

Można go przełączyć w trasę, gdy osiągniesz prędkość docelową. Nie spali on prawie nic, jeśli będziesz go ciągle włączać. Dopiero gdy będziesz musiał przyspieszyć lub wjechać pod górę, włączy się silnik spalinowy.

Pamiętaj! To komputer decyduje, jakim typem samochodu hybrydowego będziesz jeździć i jakie oszczędności uzyskasz.