Prowadzenie przyczepy kempingowej jest trudniejsze niż prowadzenie zwykłego samochodu. Zanim wyruszysz w drogę, koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi przepisami. Możesz być wtedy spokojny, że nie zostaniesz zatrzymany przez patrol policjantów.

Jazda z przyczepą kempingową - wszystko o przepisach

Zanim zdecydujesz się na podróż z przyczepą kempingową, upewnij się, że przeczytałeś przepisy. Nie możesz jej tak po prostu postawić na drodze. Niedostateczna wiedza prawna, błędna interpretacja lub nieporozumienia mogą doprowadzić do niebezpiecznych i niepotrzebnych sytuacji.

Najpierw zdefiniuj, co to znaczy jeździć z przyczepą. Przyczepa to pojazd z kołami, który nie posiada własnego napędu. Można to zauważyć w przepisach prawa o ruchu drogowym. Wspomniana przyczepa musi być zdolna do holowania przez inny pojazd.

Przyczepa samochodowa - prawo jazdy i przepisy

Lekka przyczepa to taka, która waży mniej niż 750 kg. Przyczepa nie musi posiadać hamulca. Nie trzeba się martwić o uprawnienia - do jej prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B. Taka przyczepa nie nadaje się do caravaningu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku większych przyczep.

Kluczowym czynnikiem podczas holowania przyczepy samochodem jest masa pojazdów. Kalkulator to świetne narzędzie, które warto mieć pod ręką, ponieważ obliczenia będą konieczne. Przygotuj dowody rejestracyjne zarówno samochodu, jak i przyczepy kempingowej.

Stosunek masy samochodu i przyczepy

Jaka jest maksymalna waga przyczepy kempingowej? Prawo jazdy kategorii B pozwala na holowanie, o ile dopuszczalna masa całkowita pojazdu (dmc), nie przekracza 3.500 kg. Aby określić, jaki typ przyczepy możesz holować, musisz znać dopuszczalną masę całkowitą dla każdego pojazdu. Należy również przyjrzeć się wyposażeniu i specyfikacji przyczepy. Dodatkowe obliczenia są wymagane, jeśli przyczepa posiada hamulec najazdowy. Podziel dopuszczalną masę całkowitą pojazdu i przyczepy dmc przez 2. Jeśli wynik jest równy 1,33 lub wyższy, możesz połączyć pojazdy. W przeciwnym razie jest to surowo zabronione przez prawo.

Konieczne będzie również podanie rzeczywistej masy pojazdu. Prawo o ruchu drogowym mówi bowiem, że masa rzeczywista przyczepy nie może przekraczać masy rzeczywistej samochodu.

Holowanie przyczepy powyżej 3,5 t bez prawa jazdy B+E

Sytuacja podczas holowania cięższej przyczepy jest nieco inna niż ta, którą opisaliśmy w poprzednim punkcie. Dodatkowe uprawnienia są wymagane, gdy pojazdy przekraczają masę maksymalną od 3.500 do 4.250 kg. Dodatkowe uprawnienia są wymagane, aby móc holować taką grupę pojazdów.

Dodatkowe uprawnienia kierowcy są uwidocznione za pomocą kodu B96. Do jego uzyskania nie jest konieczne odbycie dodatkowych kursów. Wystarczy zdać egzamin praktyczny.

Kiedy potrzebne jest prawo jazdy B+E?

Prawo jazdy B+E będzie Ci potrzebne, jeśli chcesz holować cięższe przyczepy. Możesz kierować zespołem pojazdów składającym się z samochodu do 3,5 tony i przyczepy do 3 ton. Należy jednak pamiętać o współczynniku 1,33. Oznacza to, że maksymalna dopuszczalna kombinacja pojazdów wynosi 6125 kg.

Jakie są wymagania, aby uzyskać prawo jazdy B+E? Musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B. Musisz także odbyć kurs i zdać egzamin państwowy. Nie musisz zdawać części teoretycznej. Egzamin praktyczny jest taki sam jak w przypadku kategorii B. Wymagana jest jazda z instruktorem na placu manewrowym lub w ruchu miejskim.

przyczepa kempingowa

A co z lekką przyczepą?

Należy pamiętać, że powyższe wyliczenia obowiązują, gdy podróżujesz z przyczepą, która waży więcej niż 750 kg. Aby je ciągnąć, musisz mieć prawo jazdy kategorii B. Nie ma obowiązku, aby przyczepy lekkie posiadały hamulec najazdowy. Łączny dopuszczalny, łączny dmc dla zestawu (tj. Samochód + przyczepa lekka nie może przekroczyć 4250kg

Ograniczenia prędkości a holowanie przyczepy kempingowej

Odwrotnie niż w przypadku podróżowania z przyczepą kempingową, jazda z przyczepą ma swoje własne ograniczenia prędkości. Przepisy ruchu drogowego nie rozróżniają wagi przyczepy czy pojazdu. Są one zależne od trasy, którą się pokonuje. Poniżej przedstawiono ograniczenia prędkości dla przyczep:

  • 20 km/h w strefie zamieszkania
  • 50 km/h w obszarze gęsto zaludnionym
  • 70 km/h w terenie niezabudowanym na drodze jednojezdniowej;
  • 80 km/h w terenie niezabudowanym na drodze dwujezdniowej.
  • 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych

Jak przygotować się do sezonu holując przyczepę

Nie wystarczy znać przepisy podczas jazdy z przyczepą kempingową. Musisz również przygotować się do rozpoczęcia sezonu i wyjechania na drogi. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci maksymalnie ułatwić to zadanie.

Wyposażenie i przygotowanie nadwozia przyczepy

Dobrym pomysłem jest, aby przyczepa została umyta przed podróżą. Jest to nie tylko dla estetyki, ale także w celu odkrycia wszelkich pęknięć lub wycieków. Musisz usunąć wszelkie pęknięcia i wycieki, które znajdziesz. Otarcia z karoserii możesz usunąć samodzielnie, ale pęknięcia wymagają pomocy profesjonalisty.

Do pielęgnacji przyczepy kempingowej zalecany jest szampon samochodowy. Możesz również użyć środków czyszczących, które są przeznaczone specjalnie do łodzi. Niektóre osady są trudne do usunięcia. Do usunięcia tych osadów można użyć spirytusu technicznego lub nafty. Dobrze jest zabezpieczyć podwozie środkiem antykorozyjnym.